11.10.2016r | Gospodarstwo: Nasze obory

thumb gospodarstwo cale 2Przemyślany podział
Pomimo nie sprzyjającej rozwojowi sytuacji na rynku mleka, w naszym gospodarstwie z roku na rok przybywa co raz więcej budynków, silosów oraz innych konstrukcji. Naszym najnowszym tworem jest silos przeznaczony do magazynowania łuski owsianej, która nie tak dawno zastąpiła u nas słomę jako ściółkę dla bydła.

Obecnie bydło w gospodarstwie Simental jest podzielone pomiędzy różnymi oborami ze względu na szereg czynników takich jak np. wiek oraz przeznaczenie. W przypadku naszych najmłodszych czterokopytnych pupili - cieląt - podział ten składa się z 3 głównych etapów.

Zaraz po narodzinach ciele trafia do domku chowu zimnego, tj. nie wielkich konstrukcji umieszczonych na zewnątrz obory. Metodę tą stosujemy już od lat i jest ona, jak wynika z naszych doświadczeń, doskonałym rozwiązaniem. Dla cieląt  warunki atmosferyczne nie są groźne, a dzięki tej drobnej eksmisji z obory, przy zachowaniu odpowiedniej procedury, odnotowaliśmy większą odporność na choroby układu oddechowego oraz biegunki.

Po około dwóch tygodniach nasze ciekęta trafiają na wybieg, gdzie stopniowo odsadzane są od mleka. Dopiero po tym etapie umieszczamy je w oborze z innymi, starszymy cielętami.

gospodarstwo-cale-1gospodarstwo-cale-3gospodarstwo-cale-4gospodarstwo-cale-5gospodarstwo-cale-6gospodarstwo-cale-7gospodarstwo-cale-8gospodarstwo-cale-9gospodarstwo-cale-10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież